Aşılama Ve Kontrol

Neler Yapiyoruz?

Aşılama Ve Kontrol

Kedi ve köpeklerde Aşının önemi !!

Köpeklerinizin sağlıklı kalabilmeleri ancak koruyucu uygulamalar ile mümkün olabilmektedir. Özellikle bir yaşından küçük ve 8 yaş üzerindeki köpekler viral hastalıklara karşı savunmasızdırlar. Bu nedenle aşı programlarının dikkatli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında köpeğin risk altında bulunmadığı durumlarda ya da bazı sağlık problemleri sırasında gereksiz aşı uygulamalarından da kaçınmak gerekir.

VİRAL HASTALIKLARIN KESİN TEDAVİSİ YOKTUR !
 

LÜTFEN UNUTMAYIN!

Viral hastalıkların özel bir tedavisi bulunmamaktadır ve ölüm oranı bu hastalıklara yakalandıktan sonra çok yüksektir.

Aşılama programına başlamadan önce yavru köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde sütle aldığı iç parazitlere karşı tedavi edilmeleri gerekmektedir. Bu amaçla öncelikle iğne veya ağız yoluyla antiparaziter ilaçlar uygulanacaktır. Köpeklerde karma aşılar 1,5 aylık yaş aralığında başlar ve 2-3 hafta aralıklarla devam eder.

Yetişkin bir köpekte ise senede bir defa olmak üzere Karma aşı, Kennel Cough, Lyme  ve kuduz aşıları tekrarlanır. Yıllık yapılan aşılama tekrarları hastanın bağışıklığı üzerinde ciddi önem arz eder. Tekrar yapılan aşı uygulamaları hastaların immunitesi hep yüksek seviyede tutar ve hastalıklara yakalanma riskini minimumda tutar.

KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

Aşılama programına başlamadan önce yavru kedilerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde sütle aldığı iç parazitlere karşı tedavi edilmeleri gerekmektedir. Sağlıklı yavrular antiparaziter uygulamalar sonrasında  2 aylık yaşta ilk karma aşısını olabilirler. Rrhinotracheitis -calici- panleukopenia-chlamidya kombinasyonu ilk karma aşısından sonra 2-3 haftalık aralıkla bu aşının tekrarı yapılır. Uygun olan ve öngörülen karma aşıları minimum 3 doz yapılmalıdır. Leukemia ve FIP aşılamaları quick kan testlerinin sonucuna göre yapılmalı ve mutlaka aşı programlarına dahil edilmelidir. Köpeklerde olduğu gibi kedilerde de her yıl aşı tekrarlarının düzenli yapılması önemlidir.