Kediler, birçok evcil hayvan arasında insanlarla arasındaki uyumun en yüksek olduğu türlerden biridir. Oldukça özel karakterlere sahip olan bu canlılarla sürecek bir hayat, şüphesiz çok keyifli ve sevgi dolu olacaktır. Ancak bir kediyle yaşama fikri, çok ciddi yaklaşılması gereken ve sonsuz bir sorumluluk bilinci isteyen bir iştir. Dolayısıyla kedi sahiplenme konusunda kararlı olmadan önce onlara ne kadar yetebileceğinizi iyi düşünmeniz gerekir.

Kendilerine has bir yaşam tarzı olan bu canlıları aileye yeni bir üye olarak katmak isteyen kişiler, bu muhteşem canlıların davranışlarını, ihtiyaçlarını ve temel bakım kurallarını çok iyi bilmelidir. Biz de bu konuda size rehber olmak istedik. İşte ilk kez kedi sahiplenecek kişiler için hazırladığımız, “bunları bilmeden kedi sahiplenmeyin” diyeceğimiz kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler!

Kedi Beslemek Sorumluluk Gerektirir

Kedi beslemek, oldukça dikkat ve özen isteyen bir iştir. Evcil hayvanlar kesinlikle oyuncak veya eşya değildir. Bu muhteşem hayvanlarla ev arkadaşlığı etmeden önce ilk olarak bilinmesi gereken en temel ve altın kural budur. İnsanların kendine karşı olan sorumluluklarının yanı sıra en yakın dostları ve ev arkadaşları olan kedilere karşı da sorumlulukları vardır. Kendi ihtiyaçlarının tamamını kendi başlarına karşılayamadıklarından dolayı, onlara ilgi göstermek, üzerlerine titremek gerekir.

Kediler müthiş canlılardır. Her canlı gibi onların da ihtiyaçları vardır ancak bu ihtiyaçlarından hepsini insanlar gibi kendi başlarına karşılayamazlar. Bu nedenle kedi sahiplenmek isteyen kişinin öncelikle, kediler için uygun yaşam alanını ve yaşam koşullarını sağlaması gerekir. Bu koşulları mama, barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçlar olarak sıralayabiliriz. Bunun yanı sıra kediler her ne kadar uysal canlılar olsalar da yaradılış itibari ile insanlardan farklı canlılardır. Bu nedenle onlara karşı oldukça sabırlı ve sakin bir biçimde, birlikte yaşamayı kolaylaştıracak eğitimler verilmelidir.

Kedi Sahiplenmek Sabır İşidir

Kediler, müthiş canlılardır. Sahip oldukları müthiş güzel görünüşlerinin yanı sıra harika bir de kalbe sahiptirler. Bu müthiş canlıların bazı türleri kolayca eğitilebilirken bazıları ise inatçı yapıları ve özgürlüğüne düşkün karakterde olduğundan dolayı eğitim konusunu diğerlerine nazaran daha ağırdan alabilirler. Zaman zaman günlük egzersiz ihtiyaçları karşılanmayan kediler, ev içinde oldukça enerjik tavırlar sergileyebilir. Tabii bu durum kedi sahipleri için hoş olmayan bir görüntüye yol açabilir.

Tüm bu durumlarda sabırlı olmak önemlidir. Kediler, oyuncak değil bir canlıdır. Bu nedenle onların da zaman zaman sahibini rahatsız edebilecek hareketleri olabilir. Bu gibi durumlardan eğitim ve egzersizler yardımıyla kurtulabilir ve minik ev arkadaşınız ile harika vakit geçirebilirsiniz.

Kediler İçin Tuvalet Eğitimi Çok Önemlidir

Kedi dostlarımız için en hayati eğitimlerden birisi olan tuvalet eğitimi, oldukça sabır isteyen bir süreçtir. Tuvalet eğitimi olmayan kedi dostlarımız evlerde hoş olmayan durumlara sebep olabilirler.

Tuvalet eğitimi, belirli bir düzen ve disiplinle ilerlediği takdirde, minik kedi dostunuza kısa sürede kazandırılabilir. Tuvalet eğitimi verilirken ilk olarak belirli bir alan belirlenmelidir. Bu belirli alanı doğru seçmek oldukça önemlidir. Çünkü minik kedi dostunuz orayı öğrendiğinde, o bölge onun hiç hep tuvalet olarak kalacaktır. Kedilerde tuvalet eğitimi son derece uzun süren ve sabır gerektiren bir eğitim olmasının yanı sıra bazı durumlarda tek başına yeterli olmayabilir. Tuvalet eğitimi, kedinizin, tuvalet ihtiyacını belirlenen özel alanda yapmasını sağlar. Bazı durumlarda belirlenen özel alana gidemeyen kediler, çeşitli belirtilerle tuvalet ihtiyacını ifade etmeye çalışır.

Bunu tuvalet bölgelerine gidemediklerinde yanınıza gelip çıkardıkları mırıltılardan anlayabilirsiniz. Aynı zamanda utangaç canlılar oldukları için bir anda ortadan kaybolabilirler. Bu davranışları sergileyen kedilerinizi acilen tuvalete götürmenizde fayda vardır.

Tüy Bakımı Elzemdir

Kedi sahiplenmeden önce bilinmesi gereken en önemli detaylardan biri, kedinizin belli dönemlerde tüy dökeceğidir. Harika tüylere sahip olan minik kedi dostlarımız, tüy döktüğü dönemlerde sahiplerini adeta çıldırtabiliyor. Ancak bu da sahibinin elinde olan ve gereken ilgi ve alaka gösterildiğinde üstesinden gelinebilecek bir durumdur.

Tüy dökme problemi kediler arasında oldukça yaygın bir problemdir. Belirli dönemlerde tüy döktüklerinden dolayı, evinizin her yanı kedi tüyü olabilir. Bu durumu engellemek amacıyla tüy döktükleri dönemlerde tüyleri kısaltılabilir. Ayrıca banyo sonrasında tüy dökülmesini engelleyici şampuan ve kremler kullanılıp, tüylerin kedi tarağı ile taranması da tüy dökme problemini engellemede oldukça etkilidir.

Tüy dökümü belirli dönemlerde görülebildiği gibi yetersiz beslenme, yetersiz bakım ve kötü psikoloji gibi durumlarda da görülebilir. Burada kedi sahibi oldukça önemli bir rol oynar. Minik kedi dostunuza ne kadar sevgi ve ilgi gösterirseniz onu stresten o kadar uzak tutmuş ve tüy dökmesini engellemiş olursunuz.

Ödül Sistemi

Kedi dostlarımıza alışkanlıklar kazandırmakta ve eğitim vermekte en etkili yol olan ödül sistemi, kesinlikle ceza sisteminden daha etkili bir yöntemdir. Ceza sistemi kedi dostlarımıza yanlışları öğretirken ödül sistemi ise doğruları öğretir. Bu nedenle onlara öğretmek istediklerinizi ödül sistemi uygulayarak daha kolay bir şekilde öğretebilirsiniz.

Minik kedi dostlara eğitim verirken ödül veya ceza sistemi uygulayarak, eğitimin sonuca daha hızlı ulaşması sağlanır. Ancak ceza sistemi pek de etik bir davranış değildir. Bu nedenle minik dostlara eğitim verilirken, doğru yaptıkları noktalarda ödül verilmelidir. Genellikle sahiplerine oldukça düşkün olan kediler, sahibinden olumlu bir tepki ve ödül almanın etkisiyle, kesinlikle verilen eğitimde daha başarılı olacaktır.